A A A

Dzięki zastosowaniu przejrzystego sposobu komunikacji z użytkownikiem z jednakową łatwością pozwala tworzyć wykresy Pareto, analizować wydajność procesu jak i przeglądać kartę kontrolną dla średniej i rozstępu.


Analiza Pareto

Procedura ta dostarcza narzędzia służące do kontroli i efektywnego polepszania jakości wyrobów i procesów. Opcja tworzenia wykresów Pareto umożliwia identyfikację czynników najczęściej powodujących występowanie defektów lub obniżenie wydajności badanego procesu. Informacja tego typu może być z kolei pomocna przy ustalaniu hierarchii przyczyn spadku jakości lub optymalnego nakładu kosztów na jej poprawę.



Karty kontrolne Shewharta

Jeżeli użytkownik stosuje te narzędzia do statystycznej kontroli procesów, znajdzie je w oferowanym module. Zakres możliwych do wykorzystania kart kontrolnych obejmuje m. in.: kartę średniej i rozstępu, kartę średniej i odchylenia standardowego (lub wariancji) oraz karty bazujące na indywidualnych obserwacjach. Użytkownik ma możliwość wstępnego określenia granic kontrolnych lub automatycznego ich obliczenia w programie. Dla dokładniejszej analizy program oferuje cały szereg opcji szczegółowych raportów (analizy w podgrupach i testy serii). W sytuacjach gdy istnieje potrzeba przyjrzenia się pojedynczym obserwacjom przydatna może okazać się opcja tworzenia kart granic tolerancji. Procedura umożliwia również tworzenie kart kontrolnych w przypadku gdy analizowane zmienne mogą przyjmować jeden z dwu stanów. Karty te umożliwiają śledzenie liczby defektów (karta C), odsetka pozycji uszkodzonych na próbę (karta P), liczby uszkodzonych pozycji na próbę (karta NP) oraz liczby uszkodzeń na jednostkę (karta U). Podobnie jak w przypadku kart kontrolnych dla zmiennych ilościowych użytkownik ma dostęp do wielu opcji wynikowych zarówno w postaci tekstowej jak i graficznej.


Analiza wydajności procesu

Po stwierdzeniu, że dany proces podlega kontroli następnym krokiem jest zastosowanie analizy wydajności procesu. Pozwala ona określić jak dobrze badany proces utrzymuje zadane parametry w odniesieniu do wartości nominalnej lub docelowej oraz czy mieszczą się one w obrębie wyspecyfikowanych granic kontrolnych. Analiza wydajności procesu może być przeprowadzana dla jednego z wybranych przez użytkownika typów rozkładu: wykładniczego wartości ekstremalnych, lognormalnego, normalnego i Weibulla. Analiza może być przeprowadzana po zadaniu jednostronnych, dwustronnych lub asymetrycznych granic wartości dopuszczalnych. Użytkownik może określić granice tolerancji niezależne od rozkładu lub oparte na rozkładzie normalnym.


Karty kontrolne oparte na szeregach czasowych

Jeżeli użytkownik potrzebuje specjalnego narzędzia do oceny subtelnych zmian w przebiegu procesu, może skorzystać z kilku kart kontrolnych o charakterze szeregu czasowego, pozwalających wyodrębnić (zidentyfikować) trendy, którym podlegają dane. Użytkownik może wybrać kartę prostej średniej ruchomej, kartę wykładniczo ważonej średniej ruchomej lub kartę kontrolną sum skumulowanych.


Karty kontrolne dla danych wielowymiarowych

Karty tego typu umożliwiją jednoczesne monitorowanie kilku charkterystyk jakości. Po określeniu zestawu zmiennych, które mają podlegać analizie - resztę program wykonuje w sposób automatyczny. W rezultacie otrzymuje się rozwiązanie w postaci prezentacji graficznej, ujmującej w syntetyczny sposób poziom jakości wyrobu lub procesu. Analiza błędów pomiarowych


Analiza składowych błędu pomiarowego: powtarzalności i reproduktywności jest bardzo łatwa w prezentowanym module. Program umożliwia przeprowadzenie pełnych studiów tego typu dla wielu operatorów, części i powtórzeń (przebiegów) w celu określenia wpływu składowych na błędy pomiaru. Jak zwykle program STATGRAPHICS Centurion 18 dla Windows oferuje również szeroki zakres wykresów.