A A A


Scientific Word 6.0 jest pakietem firmy MacKichan Software Inc. oferujący szerokie możliwości w tworzeniu profesjonalnych dokumentów.

Aplikacji Scientific Word oparta jest na łatwym w obsłudze edytorze tekstu, który umożliwia integrację notacji matematycznej z zwykłym tekstem. Nowa architektura programu oparta na przeglądarce Mozilla FireFox, zapewnia większą elastyczność oraz umożliwia import i eksport dokumentów w wielu formatach, w zależności od potrzeb użytkownika.

Wersja 6.0 programu może pracować na 2 popularnych systemach operacyjnych:
 • Windows ®
 • OS X ®

LATEX

Scientific Word wykorzystuje standard zapisu LATEX, który jest powszechnie stosowany do składania złożonych dokumentów technicznych. Pozwala on na automatyczne generowanie różnych stałych elementów tekstów jak:
 • przypisy
 • indeksy
 • bibliografie
 • spisy treści
 • itp.

Przy tym wszystkim Scientific Word Nie wymaga znajomość składni języka LATEX, aby komponować dokumenty w wysokiej jakości. Tworzone pliki zostają bowiem automatycznie zapisane w tym formacie, co pozwala użytkownikowi skupić uwagę na pisaniu treści.Dodatkowo w programie dostępnych jest ponad 150 szablonów (shells), spełniających wymogi dotyczące formatu tekstu czasopism branżowych, oraz dokumentów różnych instytucji.
Nowy wygląd

Scientific Word posiada zaktualizowany interfejs - m.in. uproszczony pasek narzędzi oraz paski symboli. Większość narzędzi działa podobnie jak w wersjach wcześniejszych.
W 6.0 możliwe jest też szybkie wyświetlanie dokumentu:
 • normalnie bez tagów XML
 • z tagami XML
 • jako kod źródłowy XHTML
 • jako PDF.Tworzenie dokumentów

Pliki i internet
Nowa architektura programu została oparta na przeglądarce Mozilla FireFox, przez co jest bardziej elastyczna oraz umożliwia import i eksport prac w wielu formatach, w zależności od potrzeb użytkownika. Dokumenty wraz z powiązanymi z nimi plikami zintegrowanymi/wykresów są automatycznie zbierane razem, dzięki czemu wystarczy jeden plik o rozszerzeniu .sci, aby udostępnić całą pracę.
Dla łatwiejszego importu danych z wcześniejszych wersji LATEX, każdy nowy dokument można zapisać w właśnie tym formacie.

Pliki XML oraz XHTML współpracują z MathML, przez co tworzenie plików internetowych zawierających notację matematyczną staje się bardzo proste. Takie rozwiązanie pozwala też na podgląd dokumentu z poziomu przeglądarki internetowej (optymalnie Mozilla FireFox)

Edycja i pisownia
W wersji 6.0 dodano możliwość nieograniczonej liczby cofnięć wprowadzanych zmian w dokumencie w aktualnej sesji. Nowością jest również możliwość sprawdzania pisowni w czasie rzeczywistym, dzięki narzędziu MySpell ( Windows®), zawierającemu słowniki w ponad 40 językach (Scientific WorkPlace wspiera każdy język, który jest obsługiwany przez system operacyjny). Korekta działa również na maszynach z systemem OS X® ( słownik OSX)
Dodatkowo Scientific Word 6.0 został wyposażony w bazę ulepszonych i skalowalnych czcionek.

Tabele
Dla usprawnienia pracy proces tworzenia tabeli został uproszczony.
Teraz wiersze i kolumny automatycznie zmieniają rozmiar, dopasowując się do wielkości wpisów.
Istnieje również możliwość ręcznej zmiany rozmiarów kolumn i wierszy.

Podręcznik
Producent programu MacKichan Software Inc. opublikował darmowy elektroniczny podręcznik:
"Creating Documents with Scientific WorkPlace & Scientific Word Version 6" stanowiący opis procesu tworzenia dokumentów w Scientific Word 6.0 w przystępny sposób dla nowych odbiorców.
Pozwala on też dotychczasowym użytkownikom szybko zapoznać się z wprowadzonymi zmianami w wersji 6.0.Pozostałe informacje
Scientific Word 6.0 zapewnia ponadto bezpośredni dostęp do Internetu z poziomu programu. System pomocy online pozwala na uzyskanie w razie potrzeby szybkiej pomocy. Bezpłatna pomoc techniczna dostępna jest poprzez email, telefon lub fax.